Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to problem dotyczący kilku milionów kobiet w Polsce. Najczęściej objawia się niemożnością utrzymania moczu przy kaszlu, kichaniu, bieganiu, dźwiganiu, zaraz po przebudzeniu po wstaniu z łóżka. Pogarsza to znacznie komfort życia, utrudnia kontakty towarzyskie z obawy o przemoczoną bieliznę i przykry zapach. Na chwilę obecną jako drugi lekarz w Polsce posiadam w swojej ofercie nieoperacyjne leczenie tej dolegliwości metodą laserową. Zabieg za pomocą lasera Fotona Spectro SP nie wymaga znieczulenia, powoduje stymulację włókien kolagenowych pochwy, wzmacnia powięź pochwowo – pęcherzową oraz poprawia kąt cewkowo – pęcherzowy co prowadzi do ustąpienia objawów.

Na czym polega metoda laserowego leczenia nietrzymania moczu ?

To fototermiczne, nieablacyjne obkurczenie pochwy. Do zabiegu wykorzystuje się laser Er:YAG Fotona, który powoduje wzmocnienie ścianek pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszar ujścia cewki moczowej. Wiązka laserowa stymuluje włókna kolagenowe śluzówki, co w efekcie prowadzi do ich namnażania i wzmocnienia. Następuje obkurczenie tkanek poddanych zabiegowi, co prowadzi do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej i przywraca jej normalną funkcjonalność.

 Przebieg zabiegu :

Przednia ściana pochwy i wejście do pochwy zostaje poddana działaniu lasera Fotona Dualis SP Er:YAG co skutkuje dokładnie kontrolowanym, wyłącznie termalnym i nieablacyjnym wpływem na tkankę.

Leczenie IncontiLase™ obejmuje dwie fazy :

Tuż przed rozpoczęciem zabiegu laserowego pochwa pacjentki ( przedsionek, wejście i kanał pochwy ) zostaje dokładnie wymyta, po czym roztwór dezynfekujący zostaje delikatnie osuszony i usunięty z błony śluzowej. Następnym krokiem jest wprowadzenie do pochwy pacjentki specjalnie opracowanego wziernika laserowego, który służy jako system doprowadzania wiązki laserowej – głowicy Frakcyjnego lasera Er:YAG z okrężnym adapterem. Wziernik laserowy umożliwia dokładne naświetlanie przedniej ściany pochwy. Energia laserowa jest aplikowana wzdłuż przedniej ściany pochwy, podczas kilku przejść i odkładana sukcesywnie wzdłuż kanału pochwy, bez nadkładania, poprzez proste progresywne wysuwanie rękojeści lasera z wziernika lasera. Energia laserowa jest aplikowana i powoduje wytworzenie termalnego wpływu na tkanki błony śluzowej i powięź łonowo-szyjkową ściany pochwy, co powoduje skurcz kolagenu w śluzówce pochwy.

Druga faza procedury IncontiLase™ jest przeprowadzana w obszarze przedsionka i wejścia do pochwy przy użyciu głowicy emitującej wiązki lasera na wprost. Aby uzyskać właściwy wpływ ciepła na kolagen, w obszarze leczonej błony śluzowej należy dokładnie pokryć cały obszar energią lasera.

Ile zabiegów należy wykonać?

W celu złagodzenia lub usunięcia lekkiego lub średnio nasilonego wysiłkowego nietrzymania moczu, zazwyczaj wystarcza wykonanie jednego zabiegu. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć po miesiącu.

Ile trwa zabieg?

Średni czas trwania zabiegu to 30 minut.

Czy to bezpieczna metoda?

W porównaniu do dotychczas stosowanych metod ( operacje wszywania taśm i siatek ), zabieg ma wiele zalet. Metoda jest bezbolesna i mało inwazyjna, nie wymaga znieczulenia ani hospitalizacji.

Zalecenia pozabiegowe:

Pacjentka może wrócić do codziennych czynności bezpośrednio po zabiegu. Możliwe jest wystąpienie przesięku surowiczego, więc zaleca się stosowanie podpasek do momentu, aż przesięk nie ustąpi. Nie wolno utrzymywać stosunków płciowych przez miesiąc od zabiegu.

Ile czeka się na efekt?

Efekt narasta stopniowo. Trwa to około miesiąc.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Jeśli problem występuje u młodej mamy, będzie się ona cieszyć efektem przez lata lub do następnego porodu, podczas którego zawsze istnieje ryzyko nadmiernego rozciągnięcia tkanek. Jednakże wzmocnienie pochwy podczas zabiegu oraz regularne ćwiczenie mięśni Kegla, może zaprocentować i po kolejny poród może okazać się mniej destrukcyjny.

W przypadku, gdy kobieta jest po okresie menopauzy należy stosować odpowiednią terapię zastępczą - odpowiedni poziom hormonów będzie podtrzymywać efekt zabiegu.

Przeciwwskazania:

Nowoczesność


Gabinet wyposażony jest w nowoczesny sprzęt i aparaturę. Badania USG wykonywane są aparatem najnowszej generacji na płytach dvd.


Komfort i wygoda


Nasz gabinet ginekologiczny wyposażony jest w specjalistyczny sprzęt medyczny. To gwarantuje pacjentkom pełne bezpieczeństwo i komfort podczas każdej wizyty.

 


Gabinet ginekologii estetycznej i medycyny estetycznej
Marek Kowalik

42-700 Lubliniec, ul. Mickiewicza 35, tel. kom. 602-371-256
e-mail: -


Oprogramowanie: e-webdesign project         Projekt graficzny: 300dpi